çoğu insanın CV hazırlarken yer vermesini gerektirecek düzeyde uzman olduğu bir konu. (!) bu fiil kapsamına pek çok şey dâhil olsa da, gündemden gidecek olursak maske falan takmayıp, yasakları hiç takmayıp, suratı kabak gibi meydanda, her yere girip çıkmak böyledir. hatta maske takması gerektiği noktasında uyaranlara kaba kuvvetle yanıt vermek, haksızlığını kabul etmemek katmerli bir şekilde zıvanadan çıkmaktır. şehitler için şarkı besteleyip söylemek ve bununla onların ruhunu şâd edeceğine inanmak, geçen günkü hukukçu gibi 'olur mu canım? zekatın da vergisi var. bilmem kaç lirayı geçerse vergiye tâbîdir.' deyip uzun uzun açıklamalar yaparak halkı ikileme düşürmek, din hakkında zerre bilgisi olmamasına karşın işkembe-i kübrâdan fetvâ vermek zıvanadan çıkmaktır. iftar, sahur bilmeyip ramazan bayramında herkesten önce bayram edenlere ne demelidir? ya da ramazan'da oruç tutanların gözü önünde sırf onlara gıcıklık olsun diye yemek, kin ve nefretinden kudurup, oruç tutanlara (sözleriyle)
saldırmak da böyledir. tabii saldırmak demişken ve mevzu din konusuyken, islâm'a hizmet ediyorum sanan birinin de tutup, geçen gün gündem olan adamın yaptığı gibi, açık kızlara 'edep edep! çıplak gezmeyin' demesi de bir başka fitne çıkarma örneğidir.

işte câhillik başa belâdır. insan 'din böyle mi anlatılır ya?' diye sormaktan kendini alamamaktadır.

ramazan demişken, zıvanadan çıkmak diye bir başlık atmışken şunu da söylemek gerekir ki; sözde hocaların (!), stüdyoya islami rap (!) sanatçısı getirip ona islami rap (!) söyletmesi, milleti tempo tutturması, sorulan sorulara ne şiş yansın ne kebap hesabı kaçamak cevaplar vererek insanlara caps malzemesi sunması da zıvanadan çıkmak değil midir? adama 'madem program başına bilmem kaç yüzbin TL alıyorsun, o zaman hakkını ver' derler.