erkeklerin her yaptığında bir hikmet olduğunu (!) düşünen kişilerin telafuz ettiği söz. kötü kaynanalar tarafından adamı gaza getirmek veya aldatılmış yahut acımasızca dövülmüş bir kadının baba evine sığınması neticesinde bağnaz ailesinin güya ara bulmak, onları barıştırmak için kızına verdiği öğüt. (!)
kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin müsebbibi olan iki kelime. erkeklerin yediği haltları meşrulaştırmak için ileri sürülen bahanedir. bir insanın sakal, bıyık gibi vücut kıllarına, kalın bir sese ve kadınlarınkinden farklı bir üreme sistemine sahip olmasının, ona suç işleme özgürlüğü verdiğini sananların düşüncesidir.
kendine saygı duymayan kişilerin benimsediği sakat anlayıştır. yalnızca ve yalnızca erkekliğin bir kutsallık/üstünlük kriteri olduğunu zanneden insanların dillerine pelesenk ettikleri, akl-ı selim insanların kabul edemeyecekleri ifadedir.
"bu adam niye bıyıklarını kesmiş?" sorusuna verilebilecek cevaptır. her şeyi farklı yönlerden görmesini bilmek gerekir. hayatı daha iyi yaşamak için geniş perspektifkli düşünmek lazımdır. (bkz:iğrenç espriler)