Türkiye'nin en meşhur kardiyoloji uzmanlarından. Halkın benimsediği sağlık bilgilerine karşı çıkmasıyla bilinir. Zeytinyağının meyve suyu gibi olduğunu söyleyen Canan Karatay ile (bkz:kahvaltı yapmak yasaklanmalı) diyen Mehmet Öz sanırım birbirleriyle uzaktan akraba olmalıdır.
"Yeme, yememelisin, asla yemeyin" gibi lafları sıkça telafuz eden bir profesör. Tavuk döner ile ilgili açıklamaları -tüm açıklamalarında olduğu gibi- çok tepki çekmiştir. Hatta dün fox tv'de katıldığı bir programda tavuk dönerle ilgili açıklama yapacakken yayının sesi birkaç saniyeliğine kesilmiş ve canan karatay susturulmuştur.
İnsanların sağlığını düşünen ve kamuoyunun gözüne girmek için gerçekleri çarptırmayan bir doktordur. Bu zamana kadar üstü örtülen bilgileri açığa çıkararak insanları bilinçlendirmekte fakat sözleri çoğu kişinin işine gelmemektedir.
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye boşuna dememişlerdir ve Canan Karatay da gerçekleri bildirdiği için çoğu kişi tarafından tasvip edilmemektedir. Ancak bildiklerini yılmadan anlatmaya devam etmekte ve sağlık konusund uyanışa sebep olmaktadır.