Emrah Serbes'in romanından uyarlanan bir Ankara Polisiyesi'dir. 19 Eylül 2010 günü yayınlanmaya başlanmış olup 4 sezon (105 bölüm) sürmüştür. Başrolünde Erdal Beşikçioğlu vardır. 1. sezonun ardından Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm filmi çekilmiştir. Bu yüzden 2. sezonu biraz gecikmiştir. 3. sezonun ardından Behzat Ç Ankara Yanıyor filmi vizyona girmiştir. Cinayet büro görevlisi bir polis memurunun ekibindeki diğer polisler ile cinayetleri çözme ve failleri açığa çıkarma mücadelesini işlemektedir.
müzik yerine polis telsizi dinleyen, gazete okumaya spor sayfasından başlayan, asla kitap okumayan, 3. sayfa haberlerindeki gibi, adı bile yarım bir başkomiser. Bir yandan mağrur, bir yandan da mağdur.
Arka Sokaklar'ın asla kendisi gibi olamayacağı, Türk televizyon tarihinin en farklı polisiye dizisi. Bebe, la gibi ifadeleri yurdum insanının diline dolamayı başarmıştır. 4. sezonunda kendini bozmuştur. yine de 78. bölümü ve akbaba'nın evi unutulmaz olarak kalacaktır.
1985'te polis akademisinden mezun olan, zanlılara şiddet uygulaması ve değişik sorgu yöntemleriyle mesleklaşlarından ayrılan, özünde samimi ve arkadaş canlısı bir insandır. Ercüment Çözer'in bir türlü gün yüzü göstermediği Behzat Ç, eşlerinden yana da bir türlü huzur bulamamıştır. Soyadındaki ç'nin ne anlama geldiği hâlâ gizemini korumaktadır. Ne zaman soyadı geçse Ç dışındaki harfler hep sansürlenmiş ve adını yazarken Ç'ye geldiğinde sürekli bir aksilik çıkmıştır. Öyle ki nikah memuru adını söylerken hoparlör bozulmuştur.