kendi sağlığını düşünmediği gibi başkalarını da umursamayan kişilerin fütursuzca ve hunharca (!)gerçekleştirdikleri duyarsız eylem. maskesini çenesinin altına indirdiği halde maske takma görevini başarıyla yerine getirdiğini zanneden gürûh da aynı yolun yolcusudur. maskesini koluna takan veya cebinde taşıyanlar da bu kategoriye dâhildir. onlar maskeyi 'muska' gibi algılamış olsa gerektir ki; maskeyi yanında taşımanın kendilerini korumak için kâfi geleceğine inanmaktadırlar. (!) maskesiz sokağa çıkma cesaretini (!) göstererek virüsün gelmişine geçmişine meydan okuyan koca yürekli insanlar 'ben ölmeyi göze aldım, yanımda kimleri götüreceğimi düşünüyorum' sözünü hayat prensibi hâline getirmişlerdir. insanlar bir güneş kremi yüksek koruma faktörlü (!) maskelerini takmalıdır. cerrahi maskeler takılmalı, sahte maskeler çıkarılmalıdır. herkes olduğu gibi görünmeli, maskeli balodaymış gibi farklı yüzlerle dolaşmamalıdır. işte hem sağlık hem ahlâk dersi böyel verilir!
aslında ağız, burun, yanak, kaş-göz gibi organ ve dokulardan meydana gelen bir cildi olmasına rağmen; utanmasını, hicâb duymasını, hani böyle bazen 'ne yapıyorum ben ya?' demesini sağlayacak bir yüzü olmayan yaratıklardır. yüzlerinin yerinde âdeta bir kauçuk vardır. onlara hiçbir şey işlemez, tükürseler kâr etmez. aslında onlara tamamen yüzsüz demek yanlıştır. bilakis, onların her insanla konuşurken taktıkları, değiştirip değiştirip kombine olarak kullandıkları bir sürü yüzü vardır. onlar bitcoin safiye gibidirler. birine başka bir yüzle, ötekine başka bir yüzle giderler. yüzsüz insanlar yüzünden, yüzümüzü asmamamız gerekir. (!) onların derisini yüzseniz pislik içinde yüzmekten vazgeçmezler. (ünlü-ünsüz benzeşmesinin en somut örneklerinden birini sergilediğim bu yazıya son verirken tüm insanlığa mesajım şudur: zaten maske takmak zorundayız. çıkarın artık maskelerinizi!)
ankara denilince ilk akla gelen şeylerden biri. kısaca AST olarak bilinir. Ankara'nın bu denli köklü tek özel tiyatrosu olma ünvanına sahiptir. Her ne kadar tiyatroya artık çok ilgi gösterilmese de Ankara tiyatrosu önemini korumaktadır.
eskiden okul kantinlerinde bol bol satılan, ama adını ilk kez duyan kişinin kendini sorgulamasına, hayatını gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçirmesine (!) yol açan tostumsu şey. öyle ya, 'tost var mı' sorusu karşısında 'yengen var, vereyim mi?' cevabını almak sizde büyük bir travma meydana getirecektir. beyninize sağdan soldan üşüşen düşünceler adama kafa-göz dalmak veya 'ne? ne var ne var?' diye birkaç kez sormak şeklindeki iki seçenek arasında kararsızlık yaşamanıza neden olur. babagannuş, sandal sefası ve genç kız rüyası gibi ilginç yemek ve tatlılar arasında kendine özel bir yer edinmiş olan yengen olsa da yesek diyenler eminim ki vardır. ama yengen kelimesinin bilimsel tanımı şöyledir: 'bir insanın, amcasına veya dayısına, onun eşini gösterip 'dayı/amca? bu kim?' sorusunu yönelttikten sonra alacağı cevaptır: yengen. ya da ağır abi takılan bir insanın yanındaki kadını kastederek bu kim diye sual ettiğinizde size verilecek yanıttır: yengen. (o benim yengemse sen de abimsin demektir. sen kimsin de kendini benim abim mertebesinde görüyorsun? sen kendini ne sanıyosun ya?) diye başlayacak bir kavga, tüm atmosferi değiştirebilir.
çankaya (bkz:kuleli sokağı)'nda bulunan bir gece kulübü. üslup okuluna gitmeye ihtiyacı olan çalışanlarla doludur. bu mekanımsı şeye duyduğum tiksintiyi anlatmaya kelimeler yetmez. travestisi oldukça boldur.
Eski iPhone sahiplerinin işine yarayacak bir gelişme. iPhone 6, 6S, 7 ve SE telefonlarından birine sahip olan kişiler talep ettikleri takdirde şirketten 25 dolar ödeme alabilecek.
(bkz:akköprü)'de açılmış ve kocaman kafeteryalara, sinema salonlarına ve yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapan bir yer. En az 5000 araç kapasiteli bir otoparkı vardır. tüketim çılgınlığının ve kapitelist anlayışının zirvelerde yaşandığı mekandır.
avm'de birbirine sarılan çifte, "millet rahatsız oluyor eksi kata inin ne yapacaksanız orada yapın" diyen güvenlik görevlisinin (eskiden) bulunduğu bir alışveriş merkezidir. Fakat bu sözden sonra kendisinin işine son verilmiş idi.
(bkz:çukurambar)'da besa kulenin alt tarafında bulunan bir mekan. gece kulübü değildir, meyhane hiç değildir. eskortlar, egzozcular, hanzolar, nargileciler her bir şey vardır. bir daha ne giderim ne de giden biriyle muhatap olurum.
(bkz:çankaya)'da bulunan bir gece kulübü. ivedilikle dj'lerini değiştirmeleri gereken mekandır. müzikleri hakikaten berbattır. ayrıca fiyatları da astronomiktir. eğlenmek için gelinmeyecek türdendir.
Ankara'nın en ünlü semtlerinden. Keçiören ilçesine bağlıdır. Meşhur şairlerden Abdürrahim Karakoç'un mezarı da oradadır. Semtteki okulların sayısı çok azdır.
(bkz:yenimahalle) ilçesinde bulunan bir yapıt. 1959 senesinde korumaya alınmış ve toplam 7 adet sivri kemere sahip bir köprüdür. Altındağ semtindedir.
Cumhuriyet tarihini ve misyonunu milletiyle özdeşleştirmiş, bütünleştirmiş üniversite.
Düğünlerde hep rastladığımız ve Ankara'nın atmosferinden izler taşıyan oyun havası. Hüdayda, sarı kız, misket, atım arap vs. bunlara örnek verilebilir. Oyun havalarını bilmem de; "arabada beş, evde onbeş" nedir? Bu nasıl bir skandaldır? Kulakları kanatacak türden...
2016 yılında 349 kişinin yaralanmasına ve 38 kişinin de yaşamını yitirmesine sebep olan bombalı terör eyleminin gerçekleştirildiği, ondan sonra kimsenin pek uğramaz olduğu kent parkı. Türk milletinin polise duyduğu güveni simgeleyen ve önceki adı (bkz:zabıta abidesi) olan (bkz:güven anıtı) buradadır.
yapılan iyiliğe teşekkür etmeyip onu görmezden gelmek, daha da kötüsü ona kötülükle mukabele etmek. 'merhametten maraz doğar' sözüne sonuna kadar hak verilmesini sağlayan davranışlar bütünü. küfrân-ı nîmet diye de bilinir. çoğu kişinin bir meslek hâline getirdiği nankörlük, insanın elindekileri kaybetmesine yol açar. şu sözü de hatırlamak yerinde olur: kedinin nankörü başkasına miyavlar, sahibini de tırmalar. nankörler öyle insanlardır ki, kendileri düştüğü zaman onları tutup kaldıran eli ısırırlar. onlar a ok atmasını öğretseniz, ilk nişan alacakları kişi siz olursunuz. onlara göre sadakat sahibi olanlar kılıbık, dürüst insanlar aptal, iyi insanlar da enâyiden başka bir şey değildir. size en çok nankörlük yapacak kişi, en fazla iyilik ettiğiniz kişi olur.
Coronavirüs nedeniyle Arabistan yönetiminin aldığı bir karar. Tedbir amacıyla dezenfekte edildiği için ziyaretlerin duraklatıldığı ancak kısa bir süre sonra tekrar ziyarete açılacağı belirtilmiştir. Arabistan'da coronavirüs vakasının şu an için 5'e çıktığı da gelen bilgiler arasında.
Şerbetli enfes lezzet. Güzel Ankara'ma özgü olan bu tatlıyı yeyip de sevmeyecek bir insan düşünemiyorum. İçi cevizle dolu poğaçalara benzer bir görüntüsü var, ne zaman Ankara'ya uğrasam mutlaka yerim.
Mahalle mahalle gezip yardım dağıtmasıyla meşhur ünlü zengin. Çeşitli semtleri tek tek dolaşarak çocuklara para dağıtması, evlerin önüne içi 1.000 TL ile dolu zarflar bırakmasıyla meşhurdur. Yüzünü göstermeyen ve kim olduğu bilinmeyen bu esrarengiz hayırsever en son sınırda yemek dağıtırkan görüntülenmiştir.
Yolları büklüm büklüm olan yerdir. Düğünlerde duymaktan gına getirmiş olan şarkının nakaratından bir bölümdür Ankara'nın bağları da büklüm büklüm yolları... Coşkun Direk imzalı bu şarkı, düğünlerde en çok çalınan oyun havalarındandır. Ayrıca Ankara'nın bağları denildiğinde akla; Dikmen ve Samanlık bağları da gelmektedir.
Lisedeyken en nefret ettiğim ders. Sorgulamak ve şüphe etmek üzerine kuruludur. (bkz:atakan kayalar)'ın ilgi alanı olmakla birlikte -her ne kadar öyle nitelendirilse de- kendisi bir filozof değildir.
Ankara'nın (bkz:çankaya) ilçesinde, Tunus Caddesi'nde bulunan bir mekandır. tam da ben üniversiteyi bitirip Ankara'dan ayrılınca açılmıştır. Yapılır mı bu dedirtmiştir, kendisinin atmosferini solumaya fırsatım olmamıştır.