ramazan kavramını sadece iftarda tıka basa yemek, sahurdan sonra öğleye kadar uyumak ve geri kalan zamanda da 'çok susadım, midem karnıma yapıştı, sigarasızlık başıma vurdu' ve benzeri serzenişlerle geçirmek olarak algılama durumu. 'hoş geldin' ramazan diyenlerin o hiç gelmemiş gibi duyarsız davranması ve hiç de hoş şeyler yapmaması büyük tezatlık teşkil etmektedir. dolayısıyla bu karşılama mesajının (!) fazla bir kıymet-i harbiyesi olduğunu iddia etmek zordur. mesela:

ramazan'da kadın erkek karışık, çalgılı çengili organizasyonlara katılmak ramazan'ı ihyâ etmek değildir. ('sizi gidi yobazlar' diye düşünenler kabul etmese de böyledir.)

2- ezan sesini duyar duymaz hemen yemeklere saldırmak yanlıştır. insan önce bir dua eder! ya da su veya hurma ile oruç açarak sünneti yerine getirir.

3- namaz falan kılmayıp dînî paylaşımlar yaparak sevap kazandığını zannetmek kendini kandırmaktır.

4- pandemi sürecini yoksayarak hayır işlemek amacıyla virüslü virüssüz herkesi iftara çağırıp hepsini harmanlamak (!) herkese zarar vermektir.
kötü alışkanlıkların başlangıç cümlesi. insanın kendi kendini avutma yöntemidir. öte yandan kendisi batakta olan ve başkalarını da oraya çekmek isteyenler tarafından ısrarla telkin edilir.
dünyanın en tehlikeli hastalıkları arasında başı çeken durum. tedavi edilmezse kişinin beyni kangren olur. (!) cehalet hastalığının en yaygın semptomları;

-her şeyi bilmek (daha doğrusu öyle sanmak)
-siyaset, din, tıp, teknoloji, ekonomi, sanat, bilim gibi her konuda uzman olmak
- kendisini alâkadar etmeyen şeylere burnunu sokmak
- onun fikrine başvurulmadığı halde hemen maydanoz olup engin fikirlerini dile getirmek
- az dinlemek fakat çok konuşmak
- benim görüşüme göre, bence, böyle düşünüyorum, şöyleymiş, öyle diyorlar, böyle duydum gibi lafları ağzından düşürmemek
cehaletin okuma-yazma bilmemek olduğunu söyleyenler hatalıdır. köyde doğup büyümüş, mektep-medrese görmemiş olmasına rağmen kendini yetiştirmiş insanlar vardır. ancak birçok üniversite bitirmiş, orada burada master-doktora vb. yapmış, bilmem kaç tane diploması ve sertifikası olduğu halde câhil kalanlar çoktur. dil bilmeleri, yurt dışında okumaları kendilerini aydın, münevver, kültürlü yapmaya yetmese de bu insanlar sözü edilen nitelikleri başkalarına üstünlük taslamak için kullanmakta ve kendilerini bir halt sanmakta epey mâhirdirler. oysa menfaatleriyle ters düşen durumlar karşısındaki tavırları, lüzumsuz konuşmaları, pot kırmaları onların gerçek eğitim düzeyini ve bilgi birikimini fazlasıyla ele verir.
çankaya (bkz:kuleli sokağı)'nda bulunan bir gece kulübü. üslup okuluna gitmeye ihtiyacı olan çalışanlarla doludur. bu mekanımsı şeye duyduğum tiksintiyi anlatmaya kelimeler yetmez. travestisi oldukça boldur.
Ankara'daki en ünlü ve olaylı üniversitelerden. İktidar karşıtı öğrencilerle doludur. Kocaman devrim yazısı var stadında, siyasi anıların, kargaşaların, vukuatların merkezidir. Adı hep çeşitli olaylara karışır.
sözüm ona, dünyanın daha yaşanabilir bir hâle gelmesi için yapılacaklara dikkat çekmek amacıyla uydurulan bir özel gün. farkındalık oluşturma gâyesiyle kutlandığı iddiâ edilen bu dünya günü'nden pek de kimsenin haberi yoktur. dünyanın çivisi çıkmış diyenlerin, yalan dünya dizisini özleyenlerin, dünya malı yalan biraz da sen oyalan anlayışını benimseyenlerin dünya günü'nü en içten dileklerimle kutlarken; bu dünyanın geçiciliğine aldanmayıp öbür dünya için çalışanları tebrik ederim.

yapılması gereken şey, dünyanın güzelleşmesi için önce kendi iç dünyamızdan başlamak; pozitif düşünmek, fesatlıkları, kıskançlıkları kendimizden uzaklaştırmaktır. merak etmeyin dünya büyüktür, herkese yeter. başkasına dünyayı dar etmenin âlemi yoktur. tasarruf yaparak, enerji kaynaklarını gereksiz yere sömürmeyerek, çevreyi kirletmeyerek, doğaya saygı göstererek, hayvanlara ve bitkilere eziyet etmeyerek dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkıda bulunmalıdır.
Lisedeyken en nefret ettiğim ders. Sorgulamak ve şüphe etmek üzerine kuruludur. (bkz:atakan kayalar)'ın ilgi alanı olmakla birlikte -her ne kadar öyle nitelendirilse de- kendisi bir filozof değildir.
türkiye'nin kalbi, beyni, akciğeri olan ankara hakkında söylenen fakat onun değerini anlatmak konusunda yetersiz kalan cümleler bütünüdür. (!) en kısa söz olarak 'ankara bir sevdâdır' demekle yetinilebilir. kızılay meydanı, tunalı hilmi caddesi, kuğulu park, Eymir ve Moğon Gölleri, tuz gölü, Nallıhan Kuş Cenneti ve çok daha fazlasını sözlere sığdırmak mümkün değildir. hele bağlum, insanı mânevî atmosferiyle başka dünyalara götürür. beypazarı kurusu ve beypazarı güveci, ankara tavası ve ankara'yı gurmeleri kıskandıracak bir şehir hâline getirince bu şehre 'türkiye içerisinde küçük bir ülke' sıfatını yakıştırmak doğru olur. ankara olmazsa hayatımız 0'ın 6'ında demektir! siz bir denizsiniz, o ankara'dır. işte hasret budur. ankaralılar için, 'her yer ankara' değildir. çünkü her yerin ankara kadar güzel olması mümkün değildir.
Emrah Serbes'in romanından uyarlanan bir Ankara Polisiyesi'dir. 19 Eylül 2010 günü yayınlanmaya başlanmış olup 4 sezon (105 bölüm) sürmüştür. Başrolünde Erdal Beşikçioğlu vardır. 1. sezonun ardından Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm filmi çekilmiştir. Bu yüzden 2. sezonu biraz gecikmiştir. 3. sezonun ardından Behzat Ç Ankara Yanıyor filmi vizyona girmiştir. Cinayet büro görevlisi bir polis memurunun ekibindeki diğer polisler ile cinayetleri çözme ve failleri açığa çıkarma mücadelesini işlemektedir.
Mahalle mahalle gezip yardım dağıtmasıyla meşhur ünlü zengin. Çeşitli semtleri tek tek dolaşarak çocuklara para dağıtması, evlerin önüne içi 1.000 TL ile dolu zarflar bırakmasıyla meşhurdur. Yüzünü göstermeyen ve kim olduğu bilinmeyen bu esrarengiz hayırsever en son sınırda yemek dağıtırkan görüntülenmiştir.
(bkz:çankaya) denildi mi hemen zihinlerimizde canlanan yapıtlardan. 13 Ekim 1999'da Turgut Özal öncülüğünde açılmıştır. 125 metre yüksekliğe sahip olan bu yapının üstünde ülkemizin ilk döner restoranı bulunmaktadır. İki adet panaromik asansörü ile de kuleye giriş ve çıkış sağlanabiliyor.
2003 senesinde Ankara halkının hizmetine sunulan büyük bir park. 508 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 127 bin metrekaresi göletten meydana gelmektedir. Burada restoranlar, piknik ve dinlenme alanları da mevcut. (bkz:etimesgut) ilçesinde bulunuyor.
en yakın dostunuz bile olsa aranızı kolaylıkla açabilecek eylem. ilk olarak biraz utanırsınız, sıkılırsınız, ama cesaretinizi toplayıp o acı sözcükleri ağzınızdan çıkarırsınız. eğer size 'ben de bu aralar çok sıkışığım biliyon mu' diye cevap verirse sükût-u hayâle uğrarsınız. oysa siz, daha önce ona ne zaman isterse yardımcı olan kişi değil miydiniz? ama hemen hatırlamalısınız: insanoğlu nankördür. borç verdiyseniz borç alamazsınız. (borç almayı bırak, verdiğiniz borcu geri almayı başarırsanız sizden şanslısı yok) (!) doğum gününde hediye aldığınız kişi size daha kıytırık olanını alır. düğünde kendisine altın taktığınız insan sizinkine veya sizin akrabalarınızdan birinin düğününe gelmez, gelse de gram takar, taksa da muhtemelen sahtedir. (!) borç yiğidin kamçısı olmayı bırakalı çok olmuştur. bu devirde en iyisi borç-harç işlerinden uzak durmaktır. kimseye de borçlanmamak gerekir.
(bkz:akköprü)'de açılmış ve kocaman kafeteryalara, sinema salonlarına ve yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapan bir yer. En az 5000 araç kapasiteli bir otoparkı vardır. tüketim çılgınlığının ve kapitelist anlayışının zirvelerde yaşandığı mekandır.
Birkaç gün önce Türkiye'nin gündemine düşen seçilmiş müftü. Yunanistan'da görev yapan bu adam, atanmış müftünün yerine geçip o varken cenaze namazı kıldırdığı için 4 ay hapis cezasına mahkum edilmiş, Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere çeşitli siyasiler ve ünlülerden bu karara tepki yağmıştır.
Türk Eğitim Derneği Yükseköğrenim Vakfı tarafından kurulmuştur. Erkin eğitim felsefesini benimsemiştir. Eğitim dili tüm bölümlerde İngilizcedir.
avm'de birbirine sarılan çifte, "millet rahatsız oluyor eksi kata inin ne yapacaksanız orada yapın" diyen güvenlik görevlisinin (eskiden) bulunduğu bir alışveriş merkezidir. Fakat bu sözden sonra kendisinin işine son verilmiş idi.
her yıl TV ekranlarında arz-ı endam eden mantıksızlıklar silsilesi. aslında pek survivor izlemeyen biri olarak, biraz hâriçten gazel okumak gibi olacak ama görünen köy kılavuz istemez diye boşuna dememişler. evdekiler yüzünden mâruz kaldığım survivor işkencesi iki kız 1 oğlan veya tam tersini konu alan berbat türk dizilerinin bile altında kalıyor. gönüllüler ve ünlüler olarak ayrılan iki insan grubunun (!) bir adada hayatta kalma mücadelesi her tarafından 'bakın biz gerçek değiliz, bunlar rol, her şey ayarlanmış' diye bağırıyor. sanırım bilim kurulu toplansa, beni o survivor yarışmacılarının o şartlarda yaşadığına, kamera kapandıktan sonra ziyafet çekmediğine ikna edemez! acun ılıcalı'nın iticiliği de işin içine girince survivor, uyumaya çalışırken sokakta bağıran çocuklar gibi katlanılamaz bir hâl alıyor!
İBB başkanı. geçen günlerde yaptığı istanbul ölüm oranları açıklamasıyla dikkat çekmiştir. İstanbul'da geçen yıllara göre bu yıl -35 daha fazla ölüm olduğunu söylemiştir.
yapılan iyiliğe teşekkür etmeyip onu görmezden gelmek, daha da kötüsü ona kötülükle mukabele etmek. 'merhametten maraz doğar' sözüne sonuna kadar hak verilmesini sağlayan davranışlar bütünü. küfrân-ı nîmet diye de bilinir. çoğu kişinin bir meslek hâline getirdiği nankörlük, insanın elindekileri kaybetmesine yol açar. şu sözü de hatırlamak yerinde olur: kedinin nankörü başkasına miyavlar, sahibini de tırmalar. nankörler öyle insanlardır ki, kendileri düştüğü zaman onları tutup kaldıran eli ısırırlar. onlar a ok atmasını öğretseniz, ilk nişan alacakları kişi siz olursunuz. onlara göre sadakat sahibi olanlar kılıbık, dürüst insanlar aptal, iyi insanlar da enâyiden başka bir şey değildir. size en çok nankörlük yapacak kişi, en fazla iyilik ettiğiniz kişi olur.
bir zamanlar (bkz:beğendik) ile birlikte çok popüler olan fakat şimdi eski popüleritesini kaybetmiş avm. bir pasaj atmosferi vardır, hayalet bir avm'dir. adı var kendi yoktur. swarovski mağazasından alışveriş yapmak için gitmiştim, güvenlikteki kıza sorduğumda kat planını dosyadan çıkarıp öyle tarif etti artık gerisini siz düşünün. ne kadar boş zamanları ve ilkel çalışma sistemleri olduğunu varın hesap edin.