İhsan Doğramacı tarafından 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Üniversite, THES - QS Dünya Üniversiteler Sıralaması araştırmasının 2016 yılı verilerine göre dünyanın en iyi 411 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
Ankara'da gezilip görülmesi gereken yerlerden. 2012 senesinde ziyaretçiye açılmıştır. Hem tatlı ve tuzlu su balıklarının hem de 40'ın üzerinde sürüngen hayvanların barındığı bir yerdir. outlet alışveriş merkezindedir. (bkz:mamak) sınırlaarı içerisindedir. (bkz:mamak)'ta yer alan bu mekana giriş ücretlidir.
ankaralı olmanın bir üst varyantasyonudur. ankara'lı değil de ANGARA'lı olmak, bir ayrıcalıktır, Ankara'ya gönülden bağlı olmak demektir, Ankara'yı avucunun içi gibi bilmek, Ankara'yla bütünleşmiş olmak demektir. Angaralı'lara buradan saygılar...
Ankara'nın karşıt görüşlü öğrenciler cemiyetidir. Orta Bahçe denilen yerindeki tartışmalar, haberlere sıkça konu olmuştur. Uzaktan şöyle bir göz ucuyla bakarak okul tatil mi değil mi anlayıverirsiniz, tatillere bayılıyorsanız burası size göredir zaten.
her zamankine kıyasla daha çok dikkat etmemiz gereken konu. zira bu ay vücudumuz tüm gün aç kalacaktır. bundan dolayı iftar-sahur arasındaki zamanı iyi değerlendirmek gerekir. fakat bu; mideyi çıfıt çarşısına benzeteceğimiz,, her şeyi doldurabileceğimiz anlamına gelmez. en büyük kural azar azar yemektir. sofrada kuru baklagil de, sebze de bulunmalıdır. kimi zaman balık, bazen tavuk veya et olmalıdır.

iftar yaptıktan hemen sonra yangından mal kaçırır gibi (!) meyvelere veya tatlılara saldırmak yanlıştır. bu da kilo aldıran sebeplerin başında gelir.

tatalı olarak da öyle baklavalar, şöbiyetler, sütlü nuriyeler falan yeme lüksümüz yoktur. eğer 'oram buram çıkmasın, selülitlerim artmasın' diyorsak dikkatli olmamız boynumuzun borcudur. (!)

bu yüzden tatlı tercihimiz sütlü ve hafif tatlılardan yana olursa bizim için en iyisidir.

kalbimiz bize 'haydi söyle' dediği halde yemeksepeti'nden uzak durabiliyorsak biz bir kahramanız demektir!
Düzenli olarak çalışılan bir işin olmaması durumu. Kendileri önemli bir sorun olup bazı kişileri illegal kazanç yollarına bazı kişileri ise intihara sürükleyebilmektedir. İşsizlik başını almış giderken ürünlere zam gelmesi ise üzücüdür. En son gerçekleşen (bkz:kokoreç zamı) bunlardan biridir.
Ankara'nın en ünlü semtlerinden. Keçiören ilçesine bağlıdır. Meşhur şairlerden Abdürrahim Karakoç'un mezarı da oradadır. Semtteki okulların sayısı çok azdır.
ankara (bkz:tunus caddesi)'nde yer alan büyük ve feminist bir mekan. zira latin dans gecesine gittiğim zamanlarda mekana girmek için uğraşırken kapıdaki kişi her defasında "içeride bir arkadaşınız var mı? Ne yazık ki doluyuz" diyor. Yalnızca kadınlara hoşgeldin deniyor burada. Tabii ki zar zor girdiğimde, bir sürü boş masa olduğunu görüyorum.
Ayaz halindeyse zor dayanabileceğiniz soğuk... Öyle ki söğüt yaprağı gibi titrersiniz... Bir de yalnızsanız daha çok vurur Ankara'nın o keskin soğuğu... Hatırlaması bile insanın içini üşütmeyi başaran soğuktur, Ankaralı'lar iyi bilir.
corona nedeniyle işsiz kalan milyonlarca kişiden biri olan Ahmet Karakeçi tarafından, intihar etmeden önce bırakılan not. İnsanın kelimelerini boğazına düğümlemekte, söylenecek hiçbir söz bırakmamaktadır. İnsan diyecek bir şey bulamasa da bunun sorumlusu kim? buna sebep olanların sonu acaba ne olacak? diye sormaktan kendini alamamaktadır.

görsel
(bkz:yenimahalle) ilçesinde bulunan bir mekan. atatürk orman çiftliği'nde bulunmaktadır. 2013 senesinde yapımına başlanmıştır. bu parkın en mühimm özelliği, avrupa'nın en büyük tema parkı olmasıdır. ankapark, geçtiğimiz yılın Mart ayından itibaren ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
(bkz:altındağ) ilçesinde yer alan bir camii. Selçuklu döneminden kalma olduğu belirtilmektedir. Tarihi kaynaklarda, Ebubekir Mehmet isimli bir zat tarafından inşa edildiği söyleniyor.
Kış mevsiminin en çok gidilen yerlerinden. Kar kalınlığının 50 santimetreyi bulduğu bu yerin merkezinde, 650 metre kayak parkürüyle beraber 2 tane de teleksi vardır. Yakupabdal bölgesinde bulunmaktadır.
Kanser hastasıyım diye sosyal medyayı ayağa kaldıran bir kadın için atlayıp İzmir'e giderek gitarıyla ona şarkılar söyledikten sonra kanser olmadığını öğrenen haluk leventi'n yaşadığı durumdur. Bu insanlar ne cesaretle böyle yalanlar söyleyebiliyor anlamak zordur
Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı paniğe sevk eden, çeşitli ülkelere de sıçramış olan virüs. Öksürük, ateş, mide bulantısı ve burun akıntısı gibi basit belirtilerle kendini gösterse de ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Bu kapsamda Çin ile aralarına mesafe koyan ülkeler, virüsün yayılmaması için önlem almaya çalışmaktadır. Henüz Türkiye'ye gelmediği bildirilen bu virüsün hiçbir zaman ülkemize ulaşmaması temennimizdir.
2021'de üretime gireceği ve 2022'de trafiğe çıkacağı bildirilen elektrikli yerli araç. TOGG (Türkiye'nin otomobili girişim grubu) tarafından yürütülen bir proje olup Türk halkının takdirlerini kazanmaktadır.
emre aydın ve model'in yıllar geçse de unutulmayan düeti. "saçların dağınık, yüzünde yastık izi, bir pazar kahvaltısı gibi" sözlerini ne zaman hatırlasam aklımda sucuklu yumurtaların canlandığı bir gerçektir. bir romantizm bu kadar mı yozlaştırılır sorusunun canlı örneklerinden biri olan bana göre, kahvaltı günün en önemli öğünüdür. özellikle gün içinde sinir katsayılarınızı yükselten insanlarla muhatap olmanız gerekecekse enerji depolamak için buna daha fazla ihtiyacınız olacaktır. pazar kahvaltısını yalnız yapıyorsanız o masada bir şeyler eksik demektir. tam kapanma sürecinde cumartesi ve pazar kahvaltılarının da pek bir albenisi kalmayacak gibidir. ama pazar kahvaltısı dediğin de adam gibi yenmelidir. günlerden pazar, kahvaltıda şekersiz çay, kepek ekmeği, yulaf ezmesi, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir falan varsa 'ne anladım ben bu kahvaltıdan?' diye sormamak elde değildir.
ankara'nın zarif alışveriş merkezlerinden biri. ofis bölümünde çalışmayı çok özlediğim avm. canımız ne zaman sıkılsa avm'ye inip çay molası gibi yarım saat vitrin gezme molamız olurdu. ZARA'nın indirim günlerinde ofisten şak diye kapılar açılmadan iniverirdik. sabahları moda'da ettiğim kahvaltıların lezzetini unutamam.
Lisedeyken en nefret ettiğim ders. Sorgulamak ve şüphe etmek üzerine kuruludur. (bkz:atakan kayalar)'ın ilgi alanı olmakla birlikte -her ne kadar öyle nitelendirilse de- kendisi bir filozof değildir.
Ankara'da bulunan, (bkz:çubuk) ilçesindeki bir park. Ankara ilinin 70 KM kuzey tarafındadır. Yeşilkent mahallesi'nde konumlanmış olan bu parkın her iki yanı da ağaçlar ve yamaçlar ile çevrilidir. Her mevsim ayrı güzeldir.
Şehidin cenaze töreninde safın önüne geçerek büyük bir skandala imza atmış olan iyi parti milletvekili. Hiç de 'iyi' bir şey yapmamış olan bu kadın, "amacım gündem olmak" diye resmen bas bas bağırmış ve bu amacına da ulaşmıştır. Bu görüntü karşısında yapılacak tek şey ise 'yazık' demek olacaktır.
Köklü bir maziye sahip olan ve Ankara'nın demirbaşlarından olan bir yapıt. Pek çok medeniyet tarafından yerleşim ve savunma amacıyla kullanılmıştır. Yaz aylarında festivallerin gerçekleştiği Ankara kalesi'nin Akkale burcu, Eti Müzesi'ne de ev sahipliği yapmıştır. Ankara kalesini ziyaret ettikten sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni de ziyaret etmeden olmaz
Putin ve Erdoğan'nın saatler süren görüşmesiyle ve sonrasında yapılan heyetler arası görüşmeyle yürürlüğe giren anlaşma. Buna göre; İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01 itibariyle durdurulmuştur.
kişiden kişiye göre değişen, ama çoğu kişi için 'para' olan şey. bazılarına göre hayatın anlamı çocuklarıdır, bazılarına göre bir kadın veya erkek. oysa hayatın anlamı, hayatın bittikten sonra başlayacak olan şeydir. yani öldükten sonra başlayacak ahiret hayatı. bu, Müslümanlar için böyledir. gerçi başka din mensupları da kendilerine göre bir tanrıya ve ölüm sonrası hayata inanır, o ayrıdır. kimi de hayatının anlamını bulamamıştır. onlara göre hayat anlamsızdır, dünyaya gelirken neden kendilerine sorulmamıştır? (!) ama 'ölsem de kurtulsam' muhabbeti yapan insanların yüzde 99.9'u, yemek yerken boğazına bir mercimek tanesi takılsa veya uçak türbülansa girse ne yapacağını şaşırır. hiç öyle 'ooh ne güzel birazdan öleceğim sonunda game over oluyorum the end yaşasın!' diye düşünmez. hayatını anlamsız şeyler yaparak geçirmek kötüdür ama başkalarına zarar vererek geçirmek daha kötüdür. sonuçta sadece kendi uyuşturucu kullanan bir insanla onun ticaretini yapan insan bir değildir.
İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümünden mezun olmuştur. Bir dönem Bergama Belediye Başkanlığı, 19.,20., ve 21. Dönem İzmir milletvekilliği ile Sağlık ve Devlet Bakanlıkları yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. Doğru Parti ve çoban ateşi hareketi genel başkanlığını yapmaktadır.